haber oku

TKDK’dan 55 milyon liralık yatırım

admin ~ 18 Ocak 2016 ~ Bölge Haberleri, Genel, Haberler, Son Dakika, Tüm Manşetler ~ 380 Kez Görüntülendi. A- A+

Tarım Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu (TKDK) Ardahan İl Koordinatörlüğü tarafından planlanan “IPARD-II Lansman Töreni” Ardahan Üniversitesi (ARÜ) ev sahipliğinde yapıldı.
TKDK İl Koordinatörü Güder: “55 Milyon Türk Lirası Destek Sağlandı ve 302 Kişi İstihdam Edildi”
Ardahan TKDK İl Koordinatörü Yusuf Güder, TKDK ve yapmış olduğu destekler hakkında çeşitli bilgi vererek, “2016-2020 yılları arasında TKD olarak IPARD-II destekleme programı uygulanacak. IPARD programının amacı, ülkemizde bulunan geleneksel tarımsal işletmeler yerine daha modern, makine kullanımının maksimum olduğu ve insan gücünün daha az kullanıldığı rekabetçi bir ortamı arttırmaktır. IPARD-I programı Türkiye genelinde 2011 yılında 21 ili kapsayacak şekilde uygulanmaya başlanmıştır. Bu kapsamda süt ve et üreten işletmeler, mandıralar, kesimhaneler ve arıcılık gibi birçok alanda desteklemeler olmuştur. Bu program çerçevesinde Ardahan özelinde yatırım yapanlara toplamda yaklaşık olarak 55 milyon lira destek sağlanmış ve 302 kişi istihdam edilmiştir.” dedi. Haber Merkezi
ARÜ İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi (İİBF) Konferans Salonu’nda düzenlenen törene; Ardahan Valisi Ahmet Deniz, Ardahan Belediye Başkanı Faruk Köksoy, Rektör Prof. Dr. Ramazan Korkmaz, Ardahan TKDK İl Koordinatörü Yusuf Güder, Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Orhan Söylemez, İİBF Dekanı Prof. Dr. Hakkı Büyükbaş, Ardahan Sanayi ve Ticaret Odası Başkanı Çetin Demirci ile yatırımcılar katıldı.

TKDK İl Koordinatörü Güder: “55 Milyon Türk Lirası Destek Sağlandı ve 302 Kişi İstihdam Edildi”
Törenin açış konuşmasını yapan Ardahan TKDK İl Koordinatörü Yusuf Güder, TKDK ve yapmış olduğu destekler hakkında çeşitli bilgi vererek, “2016-2020 yılları arasında TKD olarak IPARD-II destekleme programı uygulanacak. IPARD programının amacı, ülkemizde bulunan geleneksel tarımsal işletmeler yerine daha modern, makine kullanımının maksimum olduğu ve insan gücünün daha az kullanıldığı rekabetçi bir ortamı arttırmaktır. IPARD-I programı Türkiye genelinde 2011 yılında 21 ili kapsayacak şekilde uygulanmaya başlanmıştır. Bu kapsamda süt ve et üreten işletmeler, mandıralar, kesimhaneler ve arıcılık gibi birçok alanda desteklemeler olmuştur. Bu program çerçevesinde Ardahan özelinde yatırım yapanlara toplamda yaklaşık olarak 55 milyon lira destek sağlanmış ve 302 kişi istihdam edilmiştir.” dedi.

Başkan Köksoy: “TKDK’nın Çalışmaları Yerel Yönetimler İçin Çok
Önemli.”
TKDK’nın Ardahan’da hizmet vererek yatırımcıları desteklemesinin yerel yönetimleri yakından ilgilendirdiğini belirten Ardahan Belediye Başkanı Faruk Köksoy, “Bugün farklı sektörlerde teşvik ve proje oluşturulması için TKDK tarafından önemli fırsatlar sunulmaktadır. Alanlarında uzman kişiler ve teknik elemanları ile bu çalışmaların arttırılacağını umut ediyorum” diyerek, yapılan çalışmaların Ardahan’ın gelişerek büyümesi için önemli olduğunu vurguladı.

Vali Deniz: “Ardahan Ekonomisine Ciddi Katkılar Sağlanacak.”
Tören de bir konuşma yapan Ardahan Valisi Deniz, “Verilen destekler yatırımın rekabetçi, sürdürülebilir ve kaliteli olmasını sağlamayı amaçlıyor. Son 3 yılda 85 projeye 55 milyon lira destek sağlanmıştır. Bunların birçoğunu yerinde inceleme fırsatı yakaladım.” TKDK henüz yeni bir kurum olmasına rağmen ilimizde 86 projeyi desteklemiş ve bu projelere 55 milyon lira destek sağlamış. Uygulanan projelerin hepsi başarılı ve güzel projeler. Türkiye, son yıllarda tarım alanında çok güzel yerlere gelmeye başladı. 2014 katma değer rakamlarına baktığımız zaman Avrupa’da birinci, dünya da ise altıncı ülkeyiz. Ama diyoruz ki biz bununla yetinmemeliyiz. Çünkü bizim potansiyelimiz var. Ardahan’da, hayvancılığın yanında kırsal turizm de önem taşımaktadır. Kırsal turizm potansiyelini canlandırabilmek için kaliteli yatak ihtiyacı doğmaktadır. Kaliteli yatak sayını arttırabilirsek, o zaman daha rahat bir şekilde turistleri buraya çekeceğiz. Biz gerekirse gidip yatırımcıyı kendimiz bulalım, ikna edelim. Vatandaşlarımıza çalışmalarımızı iyi anlatabilirsek, hibeler konusunda iyi bilgilendirme yapar isek, o kadar etkili yatırımları ortaya çıkar ve istihdam sağlamış oluruz” dedi.

Rektörümüz Prof. Dr. Korkmaz: “Anadolu Büyük Bir Yaşama Potansiyeline Sahip…”
IPARD-II Lansman Töreni’nde konuşan Ardahan Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ramazan Korkmaz, “Anadolu büyük bir yaşama potansiyeline sahip bir yer… Ancak uzun yıllar tarlalarımız, bahçelerimiz, meralarımız boş kaldı. İnşallah TKDK, son yıllarda vermiş olduğu desteklere bundan sonra da devam ederek Türkiye’nin son on beş yıldır yakalamaya çalıştığı ilerleme ve gelişme sürecine katkıda bulunmaya devam eder. Ardahan Üniversitesi Rektörü olarak Bakanlığımıza ve TKDK yetkililerine yapmış oldukları çalışmalardan dolayı teşekkür ediyorum” sözleriyle, mevcut çalışmaların ve ilerleyen süreçte hayata geçirilmesi muhtemel olan projelerin değer ve önemini ortaya koydu.
Konuşmaların ardından programda, Ardahan TKDK İl Koordinatörlüğü’nün vermiş olduğu yatırımlarda ilk 3’e giren yatırımcılara plaketleri takdim edildi.


Etiketler:

habere yorum yapın

Bir Cevap Yazın