haber oku

Posof’ta kurtuluş coşkusu

admin ~ 03 Mart 2018 ~ Bölge Haberleri, Genel, Haberler, Son Dakika, Tüm Manşetler ~ 1139 Kez Görüntülendi. A- A+

Posof İlçesinin işgalden kurtuluşunun 97’ıncı yıl dönümü düzenlenen etkinliklerle kutlandı.
Kurtuluş törenleri Atatürk Anıtı’na Kaymakam Enver Yılmaz, Garnizon Komutanı Piyade Yüzbaşı İbrahim Hamdi Başerdim Belediye Başkanı Cahit Ulgar’ın çelenk koymasıyla başladı.
Alper TURGUT
Protokol üyeleri daha sonra Kayabaşı Mahallesindeki şehitliği ziyaret etti. Şehitler için saygı atışında bulunuldu. Kur-an okunup, dua edildi.
Posof İlkokulu önünde devam eden törende konuşan Belediye Başkanı Cahit Ulgar, “Posof 1878 Osmanlı – Rus Savaşı yani 93 Harbinden 1918 yılına kadar Ruslar tarafından 40 yıl gibi bir süre işgal edilmiş, büyük acılara, büyük üzüntülere, sıkıntılara ve çilelere sebep olmuştur. 1917 yılında Rusya’da Boyşevik devrimi olunca, Ruslar bölgeyi boşaltmak zorunda kalmış, Ruslardan boşalan bölgeyi bu kez Gürcü birlikleri işgal etmişti. Ama bu işgale karşıda Posof halkı yılmamış, düşmana boyun eğmemiş, ebedi esir kalmamıştır. 23 Şubat 1921 yılında ebedi özgürlüğüne kavuşmuştur” diye konuştu.
Törende, öğrenciler ve yerel sanatçılar tarafından şiirler okundu, kurtuluş yıldönümü nedeniyle çeşitli dallarda düzenlenen yarışmalarda dereceye girenlere ödülleri verildi.
Posof Belediyesi hizmet araçları protokol geçişine katıldı. Kurtuluş programı sonunda protokol üyeleri tarafından vatandaşlara kurtuluş pilavı ikram edildi.
Mevlid okutuldu
Posof’un düşman işgalinden kurtarılışının 97. yıl dönümü münasebetiyle Merkez Camiinde aziz şehitlerimiz ve gazilerimiz için mevlidi şerif okutuldu.
Posof’taki kurtuluş programına Ardahan Belediye Başkanı Faruk Köksoy’da katıldı.


Etiketler:

habere yorum yapın

Bir Cevap Yazın