haber oku

Enerji nakil hattı direkleri için imza kampanyası

admin ~ 22 Haziran 2012 ~ Bölge Haberleri, Genel, Haberler, Son Dakika

Yüksek gelirim hattı direklerinin imara açık yerleşim yerinde bulanan arsalar üzerinden geçirilmek istenmesi üzerine arsa sahipleri imza kampanyası başlattılar.
Posof ilçesindeki dere üzerine yapılan Hidroelektrik Santrallerinde üretilen elektriğin nakil edileceği yüksek gelirim hatlarının imara açık ve yerleşim yerlerine yakın bölgeden geçirilmesi üzerine ayaklanan arazi sahipleri ve vatandaşlar, hattın yerleşim alanlarından ve imara açık bölgeden uzağa alınmasını için yaklaşık 350 imza toplayarak gerekli yerlere itiraz edecekleri belirtildi.
Arsa sahiplerinden Ünal Kaplan isimli vatandaş, Posof7un imara açık ve yerleşime en müsait yerinden direk geçirilmek isteniyor. Posof zaten her geçen gün göç veriyor. Bu direkler buralardan giderse artık yapılaşma olması da mümkün değildir. Biz direklerin buralardan geçmesini istemiyoruz ve vatandaşların desteği ile 350′ye yakın imza topladık. Gerekeni yapmak için uğraşıyoruz” dedi.
Ünal Kaplan tarafından yazılan ve esnaf ile vatandaştan imza alınan dilekçe örneği:
“ENERJİ VE TABİİ KAYNAKLAR BAKANLIĞI NA SUNULMAK ÜZERE
TEİAŞ GENEL MÜDÜRLÜĞÜ ARACILIĞI İLETEİAŞ 15.İLETİM TESİS VE İŞLETME GURUP MÜDÜRLÜĞÜNE
Şükrü Paşa /ERZURUM
Aşağıda isim ve imzaları bulunan bizler Posof Halkı ve esnafı olarak daha önce göç veren nüfusun yanında Yurtdışında 5,000 in üzerinde çalışanı olması nedeniyle bu insanlarımızın ve ilçemiz dışında ülkemizin değişik illerinde çalışan ve emekliye ayrılan insanlarımızın şimdi geriye dönüş yaparak ev yapmak istemeleri ve ilçemizde yerleşim alanlarının dar oluşu nedeniyle zaten arsa sıkıntısı çekilmektedir, Belediye Meclis kararıyla İptal edilen İmar Planı Tadilat Kararı olmasına rağmen, Kuruluşunuzca tesis edilecek olan 154 kv.luk Posof havza TM E.İ.Hattının 1(bir) ve 3 (üç) numaralı direkleri arasındaki güzergahına isabet eden bölgenin Şehir İmar Planı ve yerleşim alanı içerisinde kaldığı söz konusu alanın altında ve üstünde toplu konutların ve müstakil evlerin bazı iş yerlerinin yapıldığı, arsaların parsellenip satıldığı ve halende satılmaktadır.
Bizler Posof halkı olarak zaten engebeli bölge olan, yerleşime açılan ilçenin tek düz ve ilçenin en kıymetli ve konut yapımına en elverişli arsa ve arazilerin bulunduğu bu bölgeden söz konusu enerji nakil hattının geçmesini istemiyoruz, 1(bir) ve 3 (üç) no lu direkler arasında kalan nakil hattının sağında ve solunda yapılaşmanın devam ettiği ve ilçemizin genişleyebileceği tek güzergah olması ilçemizin de geleceğini olumsuz yönde etkileyeceği için, enerji nakil hattının 1(bir) ve 3 (üç)numaralı direkler arasında kalan kısmının güzergahını alternatif yollar varken şehir merkezinden geçmesinin ilçemiz halkı olarak bizleri maddi ve manevi olarak sıkıntıya sokacağı için bu güzergahın buradan geçmesini kesinlikle istemiyoruz.Daha önce belirlenen ve Posof’un güneyinden geçmesi planlanan nakil hattının yetkililerin ifadesine göre Posof muhafaza ormanı olması gerekçesiyle iptal edilerek bu güzergahın bu arsalar üzerine alınması ve hemen arkasından da Posof’un kuzeyinden geçmekte olan Borçka-Gürcistan Enerji nakil hattının yine yetkililerin ifadesine göre Posof’un Kuzeyinde bulunan Posof muhafaza ormanından geçerek yapılması ilçe halkı bizleri son derece üzmüştür, madem ki bu enerji nakil hattı muhafaza ormanından geçirilebiliyormuş daha önce belirlenen güzergah neden iptal ediliyor da çifte standart uygulanarak bizler ilçe halkı olarak mağdur ediliyoruz. Alternatif yollar varken bu hattın bu alandan geçirilmesini kesinlikle istemiyoruz.”


Etiketler:

habere yorum yapın

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.