haber oku

Çıldır’ın ‘Çılgın Festivali’nden renkli görüntüler

admin ~ 10 Şubat 2018 ~ Bölge Haberleri, Genel, Haberler, Son Dakika, Tüm Manşetler ~ 1244 Kez Görüntülendi. A- A+

Ardahan’daki Çıldır Gölü ve yörenin tanıtımı amacıyla buz tutan göl üzerinde bu yıl 5’incisi düzenlenen “Çıldır Kristal Göl Uluslararası Kış Şöleni” renkli görüntüler oluşturdu.

Buz tutan göl üzerinde düzenlenen şölene, Ardahan Valisi Mehmet Emin Bilmez ve eşi Meral Bilmez ile Ardahan Milletvekili Prof. Dr. Orhan Atalay, Ardahan Belediye Başkanı Faruk Köksoy, Garnizon Komutanı Tuğgeneral Hasan Kaymaz, Çıldır Kaymakamı Bedirhan İmamoğlu, Çıldır Belediye Başkanı Kemal Yakup Azizoğlu, İl Jandarma Komutanı Garip Gümüş, İl Emniyet Müdür Ayhan Taş, Vali Yardımcıları, Kaymakamlar, Oda Başkanları, Siyasi Parti, federasyon ve dernek temsilcileri, sporcular, yerli ve yabancı turistlerin yanı sıra çevre illerden de vatandaşlar katıldı.

Yaklaşık 50 santimetre kalınlığındaki buz üzerinde düzenlenen şölende atlı kızak, rahvan ve dörtnal at yarışı, cirit, buz pateni, Kırgızların ünlü post kapma oyunu kökbörü gibi çeşitli gösteriler gerçekleştirildi. Renkli görüntülerin oluştuğu yarışlarda sporcular, birinci gelebilmek için kıyasıya yarıştı.

Şölende konuşan Vali Mehmet Emin Bilmez, tarihi, coğrafi ve toplumsal açıdan Ardahan’ın önemli bir yere sahip olduğuna vurgu yaparak, “Bu şölenimizin amacı, tarihi, coğrafi ve toplumsal açıdan ilimizin sahip olduğu güzellikleri çevremize, ülkemize ve dünyaya tanıtmak, adetlerimizi, örfümüzü ve kültürümüzü yeni nesillere aktarmaktır. Bir diğer amacı da tarih boyunca insanlarımız arasında var olan birlik, beraberlik ve kardeşlik duygusunu pekiştirmek ve geliştirmektir. Emperyalist güçler tarafından yaratılan ve beslenen PKK, DEAŞ, FETÖ gibi örgütlerle Müslüman coğrafyası ve ülkemiz karıştırılmaya, istikrarsızlaştırılmaya ve yönetilemez hale getirilmeye çalışılmaktadır. Ülkemizde ve İslam âleminde karanlık odaklarca icra edilmek istenen bu oyun inşallah devletimizin ve milletimizin öncülüğünde boşa çıkartılacaktır. Çıldır’dan, ‘Can sağ iken yurt vermeyiz düşmana’ diyen Aşık Şenlik Baba’nın diyarından, Afrin’de, İdlib’de dünyanın birçok yerinde ve Türkiye’nin dört bir yanında görev yapan Mehmetçik’e selam olsun” dedi.

Konuşmaların ardından çeşitli dallarda düzenlenen yarışmalarda dereceye giren sporculara ödülleri verildi. Haber Merkezi-Dinçer Aktemur


Etiketler:

habere yorum yapın

Bir Cevap Yazın